založení firmy od 9.900 Kč Virtuální sídla od 149,-Kč Trvalý pobyt v Praze od 199,- Kč

Daňové ráje v České republice

Daňové ráje v České republice

Když se řekne „daňový ráj”, většina z nás si asi představí Seychely, Panamu, Karibik či jiné ostrovní oblasti. Česká republika rozhodně nespadá do typických daňových rájů a přesto se zde najdou místa, která bychom za daňový ráj mohli označit. Kde se takové oblasti nachází a čím jsou specifické?

Daňová sazba je po celé republice stejná, ale...

Přiznáváme, že je náš úvod poněkud zavádějící a že vyloženě typický „daňový ráj” bez jakékoliv daně v Česku nenajdete. Daňová sazba je samozřejmě po celé České republice stejná.

Aktuálně platí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) 15 % ze svých příjmů a právnické osoby, neboli firmy, 19 % ze svých příjmů. V současnosti se navíc jedná o tom, že by sazba daně pro OSVČ vzrostla na úroveň firem, tedy na 19 %. To je však ale stále pouze ve formě jednání.

Přesto ovšem existují v Česku místa, kde je podnikání výhodnější než jinde.

Vyhnete se kontrolám a problémům

Za určením, která lokalita je výhodnější než jiná, stojí kontroly ze strany finančního úřadu. Pokud umístíte svou firmu do „špatné lokality”, může se vám stát, že budete často předmětem kontrol z finančního nebo ze živnostenského úřadu, což samozřejmě nikdo nechce. Nebereme teď v potaz chvíli, kdy skutečně někde pochybíte a je kontrola zcela oprávněně na místě.

Myslíme tím momenty, kdy jste nic neudělali, jen si na vás finanční úřad „pro jistotu” posvítil. Takové kontroly jsou naprosto kontraproduktivní a zbytečné. Můžete se jim ale zcela vyhnout, pokud svou firmu umístíte na správné místo.

Kde jsou v České republice „daňové ráje”?

Za český daňový ráj rozhodně můžeme označit Prahu. Podnikatelé jsou zde totiž výrazně méně kontrolovaní než třeba v menších městech.

V Praze, jakožto hlavním městě České republiky, totiž sídlí nejvíce firem na metr čtvereční. A pokud vezmeme v potaz počet úředníků, kteří zde pracují, zjistíme, že je prakticky jisté, že za vámi žádná kontrola nikdy nezavítá. Pravděpodobnost kontroly je tady totiž přibližně jen jednou za 100 let. Proto je právě Praha považována za podnikatelský ráj.

Sídlo společnosti v Praze

Jenže s nízkou pravděpodobností kontrol a výhodnějšími podmínkami pro podnikání se váže jedno negativum - vyšší ceny za pronájem podnikatelských prostor.

Abyste mohli začít podnikat v Praze, musíte mít dostatečný kapitál. Spousta firem zde chce logicky sídlit, a tudíž ceny za pronájem raketově rostou. Pronájmy nebytových prostor jsou tady jedny z nejvyšších z celé republiky.

Za sídlo na venkově můžete zaplatit jen pár tisícovek měsíčně. Za to samé sídlo zaplatíte v Praze ovšem i několik desítek tisíc korun.

Virtuální sídlo společnosti v Praze

Řešením takové situace je virtuální sídlo společnosti. Pokud nepotřebujete pracovat na speciálním místě, například ve speciální dílně, kterou si u sebe doma nemůžete zřídit, nebo pokud nepotřebujete prostorný sklad, můžete si pronajmout pro své podnikání virtuální sídlo společnosti.

Jedná se o reálnou adresu, na které se skutečně nachází budova s kancelářskými prostory, kde vy ovšem fyzicky nepracujete. Pracujete třeba z domu nebo z coworku. Virtuální sídlo máte pouze uvedené jako oficiální sídlo vaší společnosti v obchodním rejstříku, v živnostenském rejstříku nebo třeba ve smlouvách.

Pronájem virtuálního sídla společnosti stojí pár stovek korun měsíčně, a tak může i vaše firma klidně sídlit v hlavním městě. Ideální lokality pro podnikání jsou Praha 1, Praha 4, Praha 2 a Praha 8.

Než se tedy po hlavě vrhnete do světa podnikání, zamyslete se, kam umístíte svou firmu. Vaše rozhodnutí vám totiž může v budoucnu ušetřit spoustu starostí.

 

Zavoláme Vám zpět

(c) copyright 2017 by SEO optimalizace s.r.o. | Všechna práva vyhrazena.

SEO optimalizace