založení firmy od 9.900 Kč Virtuální sídla od 149,-Kč Trvalý pobyt v Praze od 199,- Kč

Firemní sídla

Firemní sídla

Podle § 136 odst. (1) zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, se „při ustavení právnické osoby určí její sídlo. Nenaruší-li to klid a pořádek v domě, může být sídlo i v bytě.

Ať už si chcete založit jakoukoliv firmu, umístit ji do nějakého sídla společnosti vás rozhodně nemine. Každá obchodní společnost zkrátka musí mít nějaké sídlo. Společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, komanditní společnosti, veřejné obchodní společnosti - tyto všechny musí mít své sídlo.

Bez něj by vám úřady firmu nezapsaly do obchodního rejstříku. Bez něj byste firmu vůbec nemohli založit. Bez něj byste nemohli sepisovat firemní smlouvy. Bez něj je tedy existence firmy opravdu zcela vyloučená.

Jenže, kde by mělo sídlo firmy stát? Měli byste si jej přímo zakoupit, anebo stačí pronájem? Záleží na velikosti sídla společnosti, anebo můžete firmu umístit i do malých prostor?

Kde by se mělo sídlo firmy nacházet?

Prvotní otázkou je „Kde se bude sídlo společnosti nacházet?” Mělo by to být v centru města, nebo spíše na okraji? Je lepší umístit firmu do menšího města, anebo raději do metropole? V tomto článku vám jednoznačně neporadíme, kam byste měli umístit svou firmu, ale poskytneme vám pár vodítek, které vás navedou.

  1. Sídlo firmy umístěte blízko svého bydliště a zároveň blízko bydlišť vašich zaměstnanců. Nechcete přeci každý den cestovat několik hodin do práce.

  2. Sídlo firmy umístěte blízko vašim zákazníkům. Buďte jim nablízku, protože přece o nich to vlastně všechno je.

  3. Sídlo firmy umístěte na místo, kde nebude nájemné či platby za energie příliš vysoké. Nechcete přeci vyhazovat peníze oknem?!

Vlastní nebo pronajaté?

Jakmile máte vhodné místo pro sídlo vaší firmy vyhlídnuté, můžete přejít k další otázce, a to „Měli byste si sídlo firmy přímo zakoupit, anebo jej stačí pronajmout?” Odpověď na tuto otázku opět není zcela přímočará a jednoduchá. Záleží pouze na vás a vašich finančních možnostech.

Pokud máte dostatek financí a můžete si koupi dovolit, bude asi lepší si sídlo firmy přímo zakoupit. Nebudete tak muset nikomu platit drahý pronájem, sídlo firmy bude vaše a bude to také skvělá investice do budoucna. Navíc si nebudete muset shánět povolení k umístění sídla firmy do pronajatých prostor, neboť bude nemovitost vaše.

Pokud si však nemůžete koupi dovolit, přichází logicky na řadu pronájem. Pronajmout si můžete klasické kancelářské prostory, ale také virtuální sídlo společnosti. Jestliže totiž nepotřebujete na daném místě skutečně fyzicky pracovat, například vám stačí pracovat z domu, pak vám bude bohatě stačit virtuální sídlo společnosti, kterým budete pouze vaši firmu prezentovat. Virtuální sídlo je vhodné pro všechny.

Pokud ovšem potřebujete každý den někam docházet a scházet se zde s vašimi zaměstnanci, budou potom pro vás lepší pronajaté klasické kanceláře.

Velké vs. malé sídlo společnosti

A na závěr se zaměříme na velikost sídla společnosti. Hraje vůbec nějakou roli?

Zde záleží na tom, k čemu budete chtít sídlo firmy využívat. Pokud to bude jen práce na počítači, pak vám bude bohatě stačit menší firemní sídlo. Jestliže ale budete v sídle firmy chtít něco vyrábět, budete zde potřebovat umístit nějaké výrobní stroje, bez velkého sídla se logicky neobejdete.

V zákoně však nikde není řečeno, jaký prostor k práci byste vy a vaši zaměstnanci měli mít, spíše záleží na vašich požadavcích a možnostech. V tomto ohledu máte volnou ruku.

Sečteno, podtrženo

Sídlo společnosti budete nepochybně ke svému podnikání potřebovat. Bez něj je existence firmy zcela vyloučená. Avšak záleží už pouze na vás, zda si jej rovnou zakoupíte nebo jen pronajmete, zda bude velké nebo malé, či zda bude v centru města nebo na okraji. To už jsou otázky, které si musíte zodpovědět sami. 

Zavoláme Vám zpět

(c) copyright 2017 by SEO optimalizace s.r.o. | Všechna práva vyhrazena.

SEO optimalizace