založení firmy od 9.900 Kč Virtuální sídla od 149,-Kč Trvalý pobyt v Praze od 199,- Kč

Jak založit a.s.

Jak založit a.s.: Co všechno obnáší založení akciovky?

Mít akciovou společnost je stále spojováno s něčím velkým, na výši, seriózním. A je pravda, že si ji určitě nemůže založit jen tak někdo. Už počáteční nutná investice v podobě minimálního vkladu ve výši 2 000 000 Kč dokládá, že se rozhodně nejedná o společnost, kterou by si mohl založit jen tak někdo. Chcete se do toho pustit? Co to bude obnášet?

Dva způsoby založení akciové společnosti

Akciovou společnost můžete založit dvěma základními způsoby:

  1. Založení s veřejným úpisem.

  2. Založení s neveřejným úpisem.

Pokud se rozhodnete pro první variantu, budete si muset připravit jako minimální vklad 20 000 000 Kč. Pokud ovšem vsadíte na druhou variantu, budou vám stačit „pouhé”2 000 000 Kč.

Jaký je v tom rozdíl?

Rozdíl v těchto variantách je v tom, že při založení akciové společnosti s veřejným úpisem můžete nabízet akcie veřejně na burze k obchodování. Kdežto u založení s neveřejným úpisem tuto možnost využít nemůžete.

Návštěva notáře vás nemine

Stejně jako u založení jiných typů společností vás ani v tomto případě návštěva notáře nemine. Je potřeba u něj sepsatzakladatelskou listinu, pokud zakládáte společnost sami, nebo zakladatelskou smlouvu, pokud je vás při založení více. Tento dokument je základním stavebním kamenem každé společnosti.

Dále je nutné schválit stanovy společnosti,rozhodnutí o založení společnostia rozhodnutí o volbě orgánů společnosti. Každá akciová společnosti totiž musí mít své specifické orgány, a to valnou hromadu, představenstvoa dozorčí radu. To jsou základní orgány každé akciové společnosti.

Na co byste neměli před založením a.s. zapomenout

Pokud je akciová společnost založena za účelem podnikání, bude potřeba aby zakladatelé, případně členové představenstva požádali o vydání živnostenského oprávnění na a.s. Pokud je a.s. založena za jiným účelem, pak bude nutné, aby členové představenstva prokázali příslušnému rejstříkovému soudu vznik oprávnění k dané činnosti.

Zápis do obchodního rejstříku

Stejně jako třeba u společnosti s ručením omezeným, musí být i akciová společnost zapsána do obchodního rejstříku (OR). Jen tak začne oficiálně existovat. K tomu je potřeba podat návrh na zápis do obchodního rejstříku, který podává představenstvo a podepisují jej všichni členové akciové společnosti.

V rámci návrhu nezapomeňte doložit také:

Zavoláme Vám zpět

(c) copyright 2017 by SEO optimalizace s.r.o. | Všechna práva vyhrazena.

SEO optimalizace