založení firmy od 9.900 Kč Virtuální sídla od 149,-Kč Trvalý pobyt v Praze od 199,- Kč

Jak změnit sídlo společnosti?

Jak změnit sídlo společnosti?

Ač je sídlo společnosti nejdůležitějším místem v životě každé firmy a ač bude zapsáno na všech důležitých firemních dokumentech, není jeho změna nemožná či dokonce zakázaná. Kdykoliv můžete sídlo své společnosti přestěhovat klidně o stovky kilometrů. Jak na to? Co všechno tento proces obnáší? A na co nesmíte zapomenout? Na to si odpovíme v následujících řádcích.

Změnu sídla musí nejprve schválit statutární orgán

Než se pustíte do všeho papírování, je nutné mít nejprve souhlas se změnou sídla společnosti od vedení společnosti. Změnu sídla musí odsouhlasit buď valná hromada, nebo statutární orgán společnosti. Nemůžete si totiž jen tak přestěhovat firmu, aniž by s tím jeho vedení nesouhlasilo. Toto rozhodnutí musí být písemné a mělo by mít podobu notářského zápisu.

Změna sídla společnosti v zakladatelských listinách

Pokud bude nové sídlo společnosti ve zcela jiném městě, bude jako další krokzměna adresy sídla společnosti i v zakladatelských listinách. Zde změníte stávající adresu za novou. Je potřeba to udělat ve všech bodech zakladatelských listin a opět formou notářského zápisu.

Podání návrhu na zápis změny do obchodního rejstříku

Jakmile máte tyto dva důležité kroky za sebou, můžete se pustit do papírování a návštěv daných úřadů.

Začnete u resjtříkového soudu, tedy u místně příslušného krajského soudu, kde podáte návrh na zápis změny sídla společnosti do obchodního rejstříku. Nelze totiž jen tak přemístit sídlo společnosti a nikoho o tom neinformovat. Nikdo z vašich zákazníků by totiž nevěděl, že jste se přestěhovali a že teď sídlíte někde jinde.

V návrhu musíte uvést plnou adresu nového sídla společnosti. Dále k němu musíte přiložit doklad o provedení příslušného právního úkonu ve dvou kopiích, tedy například zápis z valné hromady, a také výpis z katastru nemovitostí. Připravte si k tomu navíc 1 000 Kč.

Zápis změny sídla společnosti na živnostenském úřadu

Ovšem u krajského soudu hlášení této změny nekončí. Dále je potřeba změnu sídla společnosti nahlásit také na živnostenském úřadu. To musíte učinit maximálně do 15 dnůod změny sídla. Vyplníte zde změnový list, uvedete do něj novou adresu sídla společnosti a tím je tento krok hotový.

Zápis změny sídla firmy na finančním úřadu

Další zastávkou bude finanční úřad. Zde opět musíte nahlásit změnu sídla společnosti maximálně do 15 dnů. Změnu doložíte usnesením z obchodního rejstříku s údajem o nabytí právní moci nebo novým živnostenským oprávněním. Před návštěvou finančního úřadu tedy musíte nejprve navštívit krajský soud nebo živnostenský úřad.

Poslední zastávka - Správa sociálního zabezpečení a Zdravotní pojišťovna

Poslední vaší zastavkou bude Správa sociálního zabezpečenía Zdravotní pojišťovna. I zde je totiž nutné nahlásit změnu sídla společnosti. Tyto dvě instituce totiž také musí vědět, že se změnilo sídlo vaší společnosti, aby vám mohly posílat poštu na správnou adresu.

Ovšem pozor! Na těchto dvou úřadech budete muset nahlásit změnu sídla společnosti už do 8 dnů. To znamená, že sice na finančním úřadu a na živnostenském úřadu můžete nahlásit tuto změnu až do 15 dnů, ovšem na Správě sociálního zabezpečení a ve Zdravotních pojišťovnách musíte tuto změnu nahlásit už do 8 dnů. Proto s tím rozhodně neotálejte!

Zavoláme Vám zpět

(c) copyright 2017 by SEO optimalizace s.r.o. | Všechna práva vyhrazena.

SEO optimalizace