založení firmy od 9.900 Kč Virtuální sídla od 149,-Kč Trvalý pobyt v Praze od 199,- Kč

Podnikání: Jak přerušit nebo ukončit živnost?

 

Člověk míní, život mění,” říká jedno staré přísloví. A přesně tak to funguje i v obyčejném životě. Může nastat nespočet různých situací, díky kterým například přehodnotíte celé své dosavadní podnikání. Jakými způsoby tedy můžete přerušit nebo dokonce ukončit živnost? Na to si odpovíme v následujících řádcích.

Kdy se můžete rozhodnout přerušit nebo ukončit živnost?

Rozhodnutí o přerušení nebo ukončení živnostimůžete učinit kdykoliv. Záleží pouze a jen na vás.

Podnikáním totiž nejste svázání do konce svého života. Nejste otroky své práce, a tak se kdykoliv můžete rozhodnout, že s podnikáním nadobro nebo jen na čas skončíte.

Může se ale také jednat například o situaci, kdy vykonáváte podnikatelskou činnost sezónně, jednorázově, nebo jste zjistili, že najednou nemáte zakázky. Anebo po nějaké době třeba zjistíte, že to pro vás není to pravé ořechové a že byste se rádi vrátili do klasického pracovního poměru. To vše je možné.

Není přerušování živnosti zbytečné?

Mohlo by se zdát zbytečné oficiálně přerušovat živnost třeba na třičtvrtě roku, ale opak je pravdou. Už jen z pohledu odvodůzdravotní pojišťovněa správě sociálního zabezpečení. Pokud totiž svou živnost oficiálně nenahlásíte jako přerušenou, budete muset stále platit všechny tyto výdaje. A to bez ohledu na to, zda zrovna máte zakázky či nikoliv.

Dalším důvodem jsou daně. Pokud nepřerušíte svou podnikatelskou činnost oficiálním způsobem, budete muset odvést daně za celé zdaňovací období, a to opět bez ohledu na to, zda jste měli zakázky, anebo jste živořili z úspor.

A stejně tak to platí i v případě, že chcete zcela ukončit své podnikání. I v tom případě je lepší živnost oficiálně ukončit, než ji jen tak nechat ležet ladem. Pak byste totiž stále museli platit zdravotní a sociální pojištění a samozřejmě i daně.

Oznamte to na potřebných místech

Jak na přerušení či ukončení živnosti?Je to jednoduché. Je pouze potřeba to oznámit na potřebných místech. Jednotným registračním formulářem oznámíte přerušení své živnosti České správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu izdravotní pojišťovně.Pokud nechcete přerušit svou živnost na déle než 6 měsíců, nemusíte to nově živnostenskému úřadu ani hlásit.

Proč je přerušení živnosti výhodnější než ukončení živnosti?

A na závěr si zodpovíme nejzákladnější otázku - Proč je přerušení živnosti výhodnější než její úplné ukončení?Důvod je jednoduchý, pokud se rozhodnete živnost pouze přerušit, můžete si ji kdykoliv v budoucnu znovu obnovit. Nebudete tak muset platit správní poplatek ve výši 1 000 Kč, nebudete muset nikde nic složitě ohlašovat, prostě se jednoduše vrátíte k tomu, co už jste jednou měli.

Kdežto, pokud byste se rozhodli živnost ukončit, museli byste to oznámit nejen živnostenskému úřadu, ale také správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, a to do osmi dnů po skončení kalendářního měsíce, v němž jste živnost ukončili.

Jak už jsme ale uvedli hned v úvodu „Člověk míní, život mění...” a tak nikdy nevíte, co se může stát. Třeba se ke své živnosti budete chtít po čase vrátit apak byste museli celé kolečko papírování absolvovat znovu, a to i se správním poplatkem ve výši 1 000 Kč. Tudíž je lepší živnost pouze pozastavit než ji úplně ukončovat. Zároveň to preferují i samotní úředníci na živnostenských úřadech.Zavoláme Vám zpět

(c) copyright 2017 by SEO optimalizace s.r.o. | Všechna práva vyhrazena.

SEO optimalizace