založení firmy od 9.900 Kč Virtuální sídla od 149,-Kč Trvalý pobyt v Praze od 199,- Kč

Založení obchodní společnosti aneb jak založit vlastní firmu?

Založení obchodní společnosti aneb jak založit vlastní firmu?

Založení obchodní společnosti je základním a tím nejdůležitějším procesem v životě každé firmy. Pro někoho to může být složitý postup, pro jiného hračka, kterou zvládne levou zadní. V tomto článku vás celým procesem založení obchodní společnosti provedeme.

Při zakládání firmy máte dvě možnosti

Hned na začátku máte dvě jednoduché možnosti - buď se se založením společnosti obrátíte na právníka, anebo se do celého procesu pustíte sami.

S právníkem je pravda, že to budete mít o poznání jednodušší, ale na druhou stranu si připravte tučnou sumu. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, tedy že založíte společnost svépomocí, ušetříte nemalé peníze za právníka, ale zase tomu budete muset věnovat spoustu vlastního času. To si tedy dobře rozmyslete.

Co je dobré ještě promyslet?

Než se do zakládání firmy pustíte je dobré si také promyslet jak se vaše firma bude jmenovat, kolik bude mít zakladatelů či společníků, jakému oboru se budete věnovat, kolik budete mít zaměstnanců apod. To všechno je potřeba ještě před založením firmy vědět.

Na začátku všeho je smlouva

Pokud není zákonem řečeno něco jiného, zakládá se obchodní společnost společenskou smlouvou nebozakladatelskou listinou.

Společnost s ručením a akciová společnostomezeným se zakládají zakladatelskou listinou. Naopak veřejná obchodní společnost, komanditní společnost a družstvose zakládají společenskou smlouvou.

Sepsání zakladatelské smlouvy probíhá u notáře

Tuto listinu si nemůžete sepsat jen tak na koleni sami doma. Sepsání zakladatelské smlouvy probíhá vždy u notáře. Ten už většinou má i vlastní vzor takového dokumentu, takže nemusíte nic složitě vymýšlet.

Nezbytnou součástí takové zakladatelské listiny je uvedení výše vkladů společníků. To je dobré tedy mít dopředu dobře promyšlené a spočítané. Minimální výše těchto vkladů je dána zákonem. U společnosti s ručením omezeným je to minimálně 1 Kč, u akciové společnosti je to 2 000 000 Kč, u komanditní společnosti je to 5 000 Kč a u družstva činí minimální výše vkladů 50 000 Kč.

Vznik vs. založení obchodní společnosti

A jaký je vlastně rozdíl mezi vznikem a založením obchodní společnosti? Obchodní společnosti vznikají ve dvou etapách.V první etapě dochází k založení společnosti a ve druhé etapě dochází k jejímu vzniku jako právnické osoby, a to ke dni jejího zápisu do obchodního rejstříku. Proto je potřeba tyto dva pojmy rozlišovat.

Zavoláme Vám zpět

(c) copyright 2017 by SEO optimalizace s.r.o. | Všechna práva vyhrazena.

SEO optimalizace