Založení společností | Prodej ready-made společností | Sídla firem | Trvalé pobyty | Výkup firem | Účetnictví

Sídla pro firmy
775 551 494

Pokud se chystáte vstoupit do světa podnikání, dozajista padne otázka i na sídlo společnosti. Jako OSVČ sídlo firmy nepotřebujete. Můžete podnikat z domu a nikde tuto skutečnost nemusíte uvádět. Do živnostenského rejstříku jednoduše uvedete místo svého trvalého bydliště a pak je jedno, zda skutečně pracujete z místa svého trvalého bydliště, z pronajatého bytu, z pronajaté kanceláře nebo třeba z coworku.

U obchodních společností to ovšem tak jednoduše nejde. Obchodní společnost musí mít ze zákona nějaké sídlo společnosti. Jaké by to mělo být? Co je potřeba k jeho zajištění? A jaké jsou alternativy? Na to si odpovíme zde.

Firma může mít sídlo na různých místech

Jako obchodní společnost můžete mít sídlo na různých místech. V prvé řadě se může jednat, stejně jako u OSVČ, o místo vašeho trvalého bydliště. Většině malých firem bude tato varianta bohatě stačit.

Ovšem problém nastává při nutnosti něco vyrábět. V takovou chvíli už většinou byt nebo dům nestačí a je potřeba firmu umístit někam mimo domov. Za druhé tedy můžete umístit vaši firmu do výrobních hal, kanceláří či jiných podobných budov. U této varianty je ale nevýhoda vysokých nákladů. Přece jen u sebe doma neplatíte tak vysoké částky za energie, jako například v pronajatých kancelářích.

Proto přichází na scénu poslední možnost, a to virtuální sídlo společnosti. U této varianty vlastně pracujete z domu, ale sídlo firmy je oficiálně zapsáno na nějaké externí adrese. Výhodou tak je, že se prakticky nikdo nedozví o vaší adrese trvalého bydliště a vy si tak uchováváte jisté soukromí. A navíc se náklady za virtuální sídlo společnosti pohybují jen kolem stovek korun měsíčně.

Proč je sídlo společnosti důležité?

Můžete se teď sami sebe ptát, proč je to vlastně tak důležité?! Proč nemůžete vaši firmu rovnou umístit k vám domů? Anebo proč by se s tím měl člověk vůbec stresovat? Bohužel je nutnost mít sídlo společnost dána ze zákona. Vaše firma musí povinně někde sídlit. Ať už se jedná o váš soukromý byt, pronajaté kancelářské prostory, vlastní výrobní halu nebo o virtuální sídlo společnosti.

Co je potřeba k zajištění sídla společnosti?

Než se tedy pustíte do vlastního podnikání, měli byste mít jasně promyšlené, kde bude vaše firma sídlit. Sídlo společnosti musí být řádně na viditelném místě označené názvem vaší společnosti a identifikačním číslem. Dále by mělo být někde blízko k vašim zákazníkům, ať už se jedná o místo v centru města nebo o blízkost k významným silničním tahům. Sídlo společnosti byste měli mít řádně vybavené, abyste zde mohli v reprezentativních prostorách přijímat návštěvy a organizovat meetingy. Zároveň nezapomeňte, že v pronajatých prostorách musíte mít k umístění sídla svolení od majitele nemovitosti. Ať už se tedy rozhodnete pro jakoukoliv variantu, je potřeba si ji skutečně dobře promyslet a naplánovat.Jsme tu pro Vás